T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - Vefa Lisesi

Geleneksel Günlerimiz

Geleneksel Günlerimiz           

1)Vefa’ya hoş geldiniz (Rozet Takma Töreni): Okula o öğretim yılında yeni kayıt olan öğrenciler ve velileri ile öğretmen ve mezunların ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir törendir. Okula yeni kayıt olan öğrencilere ve velilere kurumu tanıtmak ve benimsetmek, onlara kuruma aidiyet duygusunu kazandırmak amacıyla düzenlenmektedir. Törende okul yöneticileri okulun tarihi, amaçları, hedefleri, ilkeleri, işleyişi ve uyulması gereken kurallar; Yabancı Diller Bölüm Başkanı yabancı dil öğretimi hakkında bilgi verdikten sonra yeni kaydolan öğrenciler adına (En Küçük Vefalı) duygularını ifade eden bir konuşma yaptıktan sonra tüm öğrenciler tarafından Vefalılık Andı içilmektedir. Öğrenciler sınıf sınıf sahnedeki platformda yerlerini aldıktan sonra öğretmenler ve mezunlar tarafından yakalarına Vefa Lisesi rozeti takılmaktadır. Tören Okul Aile Birliği’nin Kantinde verdiği ikramla sona ermektedir.              

2)Vefa Ormanına Fidan Dikim Günü: Kağıthane’deki Alibeyköy Barajı havzasında DSİ tarafından 1974 yılında tahsis edilen Vefa Ormanı’na her yıl Nisan ayının ilk Pazar günü Vefalılarca fidan dikilir. Okul Müdürlüğü ve Vefalılar Derneğince ortaklaşa düzenlenen bu etkinliğe öğretmenler, öğrenciler, veliler ve mezunlar katılır. Katılımcılar okul bahçesinde toplandıktan sonra araçlarla Vefa Ormanı’na giderler. Önce dernekçe sağlanan fidanlar dikilir, sonra piknik yapılır.              

3)Boza Günü ve Kültür Haftası: Okulun kuruluş yıldönümü geleneksel olarak her yıl Mayıs ayının ilk Pazar günü kutlanır. Okul bahçesinde toplanan mezunlarca, Atatürk büstüne çelenk sunulup, saygı duruşu yapılıp İstiklâl Marşı söylendikten sonra Konferans Salonundaki törene geçilir. Törende eski mezunlar ve öğretmenler okul anılarını anlatır, Vefa Marşı’nı söylerler. Bu törenden sonra Vefa Bozacısı tarafından katılımcılara boza ikramı yapılır. Boza Günü’nü takip eden hafta ise Boza Kültür Haftası olarak çeşitli etkinliklerle (konser, tiyatro, konferans, söyleşi, panel, sergi, dia gösterisi vb.) kutlanır.              

4)Bahar Festivali: Her yıl Haziran ayının ilk on günü içinde üç gün süreli olarak gerçekleştirilir. Öğrenci Meclisince oluşturulan Festival Komitesince düzenlenen ve yürütülen festivalin ilk günü, tüm öğrencilerin katıldığı bir anket sonucunda seçilen sinema, müzik, tiyatro, edebiyat ve medya alanında başarılı kişilere Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülleri dağıtılır. Diğer günlerde ise gençlik konserleri, söyleşi, panel ve dinleti gibi etkinlikler gerçekleştirilir.              

5)Mezuniyet Töreni: Okul Müdürlüğü ve Okul Aile Birliği tarafından düzenlenen bu tören, ders yılının sona erdiği günü takip eden ilk hafta içinde belirlenen bir günde yapılır. Bu törene o yıl mezun olan öğrencilerle velileri ve Vefa Kuruluşlarının temsilcileri katılır. Törende Okul Müdürü, son sınıfların Müdür Yardımcısı, Okul Birincisi, Kuruluş temsilcileri duygularını ifade ederler. İlk üç dereceye giren mezunlar kuruluşlarca ödüllendirilir. Daha sonra Okul Birincisi yaş kütüğüne plaket çakar ve okul flamasını törenle Lise 2. sınıf birincisine teslim eder. Mezunlar keplerini attıktan sonra, Okul Aile Birliğince mezunlara ve konuklara ikramda bulunulur.       

6)Kariyer Günü:ÖSYS takvimine göre her öğretim yılı mart ya da nisan ayında planlanan bir eğitim etkinliğidir. 12 sınıflarımız başta olmak üzere diğer sınıflarımızında katıldığı ve gelecekte tercih etmeyi arzuladıkları mesleklerin elemanları ile görüşme fırsatı buldukları bir eğitim etkinliğidir. Bu etkinliğe her yıl 14-20 üniversiteden yaklaşık 60 akademisyenin katılımıyla gerçekleşmektedir. 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 23.01.2013 - Güncelleme: 09.11.2017 23:52 - Görüntülenme: 2002
  Beğen | 0  kişi beğendi