T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - Vefa Lisesi

Haberler

Ekm

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda, adaylar iki ayrı oturuma katılacaklardır. İlk oturumda, adaylar Temel Yeterlilik Testi’ni alacaklar. Bu testte adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerilerinin, yani Türkçe’yi doğru kullanma, okuma ve anlama, dil hakimiyeti ile matematiksel ilişkilerden yararlanmanın ölçülmesi amaçlanıyor.  

 

Ekm

 Vefa Lisesi Girişimcilik Kulübü 2017 yılında kurdukları Soulfly isimli şirketle Genç Başarı Eğitim Vakfının Liseler arası Yılın Şirketi Yarışmasında 360 şirket arasında ilk 5´te yer almıştır. Girişimcilik Kulübünde yer alan öğrencilerimiz, Soufly üzerine yaptıkları çalışmalar neticesinde uluslararası geçerliliği olan girişimcilik sertifikası ESP  (Entrepreneurial Skills Pass) sınavına girmeye hak kazanmıslardır. Yapılan sınavda başarılı olan öğrencilerimiz Aylin Peri AYAYDIN, İrem AVCU ve Başak AKSOY´a  sertifikaları Müdür Yardımcıları Yaşar BAŞGELEN,  Ahmet KAZANASMAZ ve Girişimcilik Kulübü Danışman Öğretmeni Süleyman TÜRKMENOĞLU tarafından törenle takdim edilmiştir. Girişimcilik Kulübü Danışman Öğretmeni sayın Süleyman TÜRKMENOĞLU ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Ekm

2017-2018 Eğitim öğretim yılında uygulayacağımız özel program,ulusal ve uluslararsı düzeyde hayata geçireceğimiz projelerde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörlüğü ile işbirliği yapmak üzere Protokol imzaladık.Okul müdürlüğü olarak Rektör Prof.Dr.Musa DUMAN´ı rektörlük makamında ziyaret ederek eğitim öğretim faaliyetleri ve işbirliği imkanları üzerinde istişarelerde bulunduk.

Ekm

OKULUMUZ İNGİLİZCE ZÜMRESİ ÖĞRETMENLERİ 2-6 EKİM 2017 TARİHLERİ ARASINDA AFYONKARAHİSAR´DA  DÜZENLENEN  "İNGİLİZ DİLİ ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİ

ÇALIŞTAYI"NA KATILDILAR.

Çalıştay Konu Başlıkları :

Yenilikçi İngilizce Öğretim İlke ve Yöntemleri ile Uyumlu Eğitim Teknolojisinin Etkin Kullanımı

*İngilizce Öğretiminde Beceri Ölçmeye Dayalı Ölçme ve Değerlendirme Yöntemleri

*Öğrenci ihtiyaçlarına yönelik İngilizce Mataryel Geliştirme Yöntemleri

*Konuşma Becerilerini Geliştirme Ağırlıklı, Genel İngilizce Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Ekm

Vefa Lisesi Proje Okulları içerisinde anadolu lisesi statüsünde IB ( Uluslararsı Bakalorya- İnternational Baccalaureate) programını uygulamak üzere başvuru yapmış ve resmi aday okul statüsünü alarak yetkilendirme süreci çalışmalarına devam etmektedir.

Vefa Lisesi Uluslararası Eğitim Ofisi,okul bünyesinde  oluşturulan bir uluslararası eğitim ofisidir. Yıl boyunca, lisenin öğrencilerine uluslararası eğitim alanında kendilerine yetkinlik kazandırmak  amacıyla 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 212. Maddesi çerçevesinde oluşturulmuştur.

Eyl

IB Diploma Programı aday okulu olan okulumuz Vefa Lisesi öğretmenlerinden Dilek Şahin, Salice Özgü Cengiz ve Ahmet Uğur Parmaksız, 22-23 Eylül tarihleri arasında Sev Amerikan Koleji nde düzenlenen TITC( 20.YY.da Türkiye) dersi seminerine katılmıştır. Öğretmenlerimiz IB Diploma programı çerçevesinde okulumuzda uygulanması planlanan TITC dersi için ortak çalışmalarda yer almış ve örnek paylaşımlarda bulunmuşlardır.

Eyl

2017-2018 Öğretim Yılında okulumuza kayıt yaptıran hazırlık sınıfı öğrencilerimizin velilerine "Ortaöğretime Uyum Programı" kapsamında 18.09.2017 pazartesi günü okulumuzu tanıtıcı toplantı yaptık. Müdür Yardımcısı Yaşar BAŞGELEN´in açılış konuşmasını yaptığı programda, Pansiyon Müdür Yardımcısı Cemile Banu DERGİN KUKUT pansiyon ve hazırlık sınıfları işlemleri, Rehber Öğretmen Hatice SOYUMERT okul tarihçesi, kültürü ve projelerimiz, İngilizce Öğretmeni Cengiz YAMAN okulumuz yabancı dil eğitimi, İngilizce Öğretmeni Evrim GÜLEÇ AKOVA IB Programı, Okul-Aile Birliği Başkanı Oktay MENDEŞ hazırlık sınıfları veli tanışma etkinlikleri konularında sunumlar gerçekleştirdiler. Katılan tüm velilerimize teşekkür ediyor ve Vefa Ailesine "Hoşgeldiniz" diyoruz.

Eyl

Vefa Lisesi 2017-2018 Eğitim öğretim yılına hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzeredir.Personel güncellemesi,proje bazlı eğitim yaklaşımıyla eğitim öğretimin planlanması,pansiyon hizmetleri çalışmaları tamamlandı.Tarihi binalardaki onarım çalışmaları devam ediyor. Güvenlik uygulamalarıda yeni tedbirler alındı.Okul ana girşine X-Ray cihazı destekli turnike sistemine kuruldu.Ziyaretçi ve öğrencilerin giriş çıkışları elektronik sistemle kayıt altına alınabilmekte ve  takip edilebilmektedir.

Eyl

İlgili Yönerge hükümleri çerçevesine ilk kez oluşturulan İl Sınıf/Alan Zümreleri belirlenen takvim çerçevesinde çalışmalarına başladı. Ortaöğretim seviyesindeki aynı sınıfı okutan  veya alanı aynı olan ilçe zümre başkanlarından oluşan zümreler ilk toplantılarını  13,14,15 Eylül 2017 tarihlerinde belirlenen proje okullarında yapmaktadırlar.

Eyl

Hazırlık sınıflarına 2017-2018 eğitim öğretim yılında kaydolan 149. dönem öğrencilerimizin okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin okula uyum sağlamalarına katkıda bulunacak becerilerin kazandırılması ve koruyucu bir eğitim ortamının oluşturulması amacıyla MEB ve UNICEF iş birliğinde hazırlanan Ortaöğretime Uyum Programı 18,19,20 Eylül 2017 tarihlerinde uygulanacaktır.

Eyl

Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce  Geçici Eğitim Merkezlerinde görev alacak Suriyeli öğretmenlere yönelik olarak planlanan oriyantasyon eğitimi kurs merkezi olarak görevlendirilen okulumuzda 05-14/09/2017 tarihleri arasında 274 kursiyerin katılımı ile uygulanmaktadır.Uygula 11 farklı faaliyet numarası ile 40´ar kişilik gruplardan oluşturulan sınıflarda uygulanmaktadır.

Ağu

 

Genel Müdürlüğümüze bağlı özel program ve proje uygulayan okulların yöneticileri ile Konya ilinde buluştuk.

Ağu

Bakanlığımıza bağlı ortaöğretim kurumlarından özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları çalıştayı, 14-15 Ağustos 2017 tarihleri arasında Afyonkarahisar ilinde gerçekleştirilmiştir.

Proje Okulları Tecrübe Paylaşımında bulundular.

Her bir Genel Müdürlüğe ait proje okulları okul türlerine ve proje çeşitliliğine göre kendi içerisinde bir araya gelerek gerçekleştirilen bütün eğitim faaliyetleri ile ilgili tecrübe paylaşımında bulunuldu.

İyi Örnekler Paylaşımı yapıldı.

İsteyen Proje Okulları gerçekleştirdikleri özgün iyi örnekleri kısa ve öz bir şekilde Genel Kurulda anlattılar.

Ağu

Vefa Lisesi olarak yeni eğitim öğretim yılında okulumuzu kazananarak kayıt yaptıracak olan öğrencilerimize  Vefa Lisesinde başarılar diliyoruz.Kayıt dosyamız ilişiktedir.Bilgilerinize sunarız.

Ağu

2017 ÖSYS sonucunda çesitli yükseköğretim kurumlarına yerleşme oranı tercih yapan öğrenciler bazında %100 olarak gerçekleşmiştir.