T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - Vefa Lisesi

Haberler

Mrt

Okulumuzun 3 öğrenciyle katıldığı Haydarpaşa Lisesi´nde düzenlenen İngilizce Münazara yarışmasında (Haydarpaşa Debate Championship),  öğrencilerimiz finale yükselerek 25 takım arasından ikinci oldu. Okulumuz İngilizce bölüm başkanımız Cengiz YAMAN ve İngilizce öğretmenlerimizden Mahmut ÖZLÜ rehberliğinde çalışan ve yarışmaya katılan öğrencilerimiz, ikincilik madalyalarını yarışma sonrası yapılan törende aldı. Öğrencilerimiz 10-B’den Yusuf Eren KAYMAK, 10-C’den Duru AKPINAR ve Hz.D’den Mert ÇALIŞKAN’ı ve kendilerine rehberlik eden öğretmenlerimiz Cengiz Yaman ve Mahmut ÖZLÜ´yü başarılarından dolayı tebrik ediyoruz. 

 

Mrt

Çanakkale Zaferimizin 103. yıl dönümünü milletçe coşkuyla,haklı bir gururla kutluyoruz.Tarihin seyrini değiştiren kahramanlarımızı, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere hürmetle yad ediyor,aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Mrt

15 Mart 2018 tarihinde, Fatih Kent Konseyinin organize ettiği Yangına Karşı Doğru Davranış Teknikleri Eğitim Programında, Bahçelievler İtfaiye Eğitim Merkezinden Mehmet Karataş, öğrencilerimize "Yanma ve Yangın Bilgisi, Söndürme Prensipleri, Çevre ve Kişisel Güvenlik, Müdahale Yöntemleri konularında önemli bilgiler verdi."  

Mrt

Hazırlık A sınıfı öğrencimiz Zeynep Sude Küçük, 12-15 Mart 2018 tarihinde yapılan Tübitak 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Avrupa Bölge yarışmasında, matematik alanında birincilik kazanmıştır. Öğrencimiz "Olasılık Problemi ile Kriptografik Şifreleme" konulu araştırma projesiyle ödüle layık görüldü.

Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


 

Mrt

Öğrencilerimize yönelik "Geleceğimi Planlıyorum" projemiz kapsamında okulumuzda her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kariyer Günleri´nin bu yıl 13. sünü 14 Mart 2018 Çarşamba Günü 12 üniversite ve SUNY Çift Diploma Programı´nın katılımıyla gerçekleştirdik. 

 

Okulumuz Psikolojik Danışmanları Hatice SOYUMERT ve Arzu ÇETİN tarafından üniversiteye hazırlık ve geleceği planlama sürecinde öğrencilerin meslekleri daha iyi tanıyabilmelerini sağlamak ve karar verme sürecini kolaylaştırmak amacıyla hem kendi hedefleri hem de hedefleri dışında farklı meslekleri de tanıma imkanı sağlayabilecekleri geniş katılımlı bir Kariyer Günleri düzenlendi. Öğrencilerimiz 12 farklı üniversiteden 41 farklı bölüm akademisyenleri ve SUNY Çift Diploma Programı Tanıtım Uzmanıyla bir araya geldiler.  Katılımcı akademisyenler üniversite ve bölüm tanıtımının yanında öğrencilerimizin sorularını da cevaplandırarak mesleki ve kariyer gelişimlerine olumlu katkılarda bulundular. 

 

Etkinliğe katılan tüm üniversite akademisyenlerimize ve destek sağlayan tüm okul çalışanlarımıza teşekkür eder, öğrencilerimize başarılar dileriz. 

Mrt

Okulumuz Pansiyon öğrencilerine yönelik olarak 15 Mart 2018 tarihinde Okul Kütüphanesinde şehit ve gazi yakınları katılımı ile bir buluşma gerçekleştirdik.Samimi,anlamlı ve çok duygulu bir söyleşi oldu.Özellikle oğlunu şehit veren Mizbah Amca katılımcıları derinden etkiledi.Katılımları için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Mrt

12-16 Mart 2018 tarihleri arasında Balıkesir Ayvalık Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen  “Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi Semineri”ne Müdür Yardımcısı Cemile Banu Dergin KUKUT ve İngilizce Öğretmeni Mahmut ÖZLÜ katıldılar.

Mrt

12-14 Mart 2018 tarihleri arasında İTÜ Süleyman Demirel Kongre Merkezinde düzenlen 49. Tübitak Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Avrupa Bölge Yarışmasında, coğrafya dalında, Vefa Lisesi coğrafya öğretmeni Salice Özgü Cengiz danışmanlığında, okulumuz 11.E sınıfı öğrencilerinden Bilge Türkoğlu ve Enes Sancı ile birlikte hazırlanan "Lise Öğrencileri Arasında Beyin Göçü Eğiliminin Araştırılması" isimli proje Avrupa Bölgesi ikincisi olmuştur. 

Vefa Lisesi ailesi olarak bizleri gururlandıran başarıda emeği olan öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür eder, başarılarının artarak devamını dileriz. 

Mrt

Okulumuzun Gastronomi Kulübü üyeleri, pastacı Bengi Kurtcebe ile buluştu. Kurtcebe, öğrencilere deneyim ve tecrübelerinden bahsetti. Dükkanı Le Fırından ve işleyiş aşamasından da bahseden Kurtcebe, öğrencilerimize Gastronomi alanıyla ilgili bilgiler verirken aynı zamanda da ileriye dönük neler yapabileceklerinden ve kendilerini nasıl yetiştirmeleri gerektiğinden bahsetti. Eğlenceli ve keyifli geçen söyleşiye öğrencilerimiz de soruları ile eşlik etti. Söyleşi sonunda Kurtcebe’ye çiçek ve boza takdim edilerek okulumuza ziyaretleri için teşekkür edildi.

Mrt

15 Martta Vefa Lisesi Tarih ve Kültür-Edebiyat Kulübü iş birliğiyle öğretmenlerimiz Fatih DURMAZ ve İlknur AYDIN eşliğinde, okulumuz öğrencileriyle bu yıl beşincisi düzenlenen CNR İstanbul Uluslararası Kitap Fuarına gezi düzenlendi. Fuarda Türkiyenin önde gelen yayınevlerinin ve sahaflarının stantlarını gezen Hazırlık, 10. ve 11. sınıf öğrencileri farklı türde kitaplarla tanışma imkanı buldu. 

Mrt

Vefa Lisesi Münazara Kulübü öğrencileri, 3-4 Mart 2018 tarihleri arasında okulumuzun ev sahipliği yaptığı okullar arası 2. Mehmet Akif Ersoy Münazara Turnuvasını düzenledi. İstanbulun en seçkin okullarının katıldığı turnuvada 16 okuldan 120 katılımcı yer aldı. Finalde Robert Koleji, Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi ve Pertevniyal Lisesi’nden iki takım mücadele etti. Finalin sonunda en iyi takım ödülünü jüri komitesi kararıyla Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nden katılan Halil Mutlu Meral ve Süleyman Delil Karakurt; konuşmacı puanıyla en iyi konuşmacı ödülünü ise Open takımla katılan Kadir Has Anadolu Lisesi’nden Zeynep Dilara Karaaslan kazandı. Vefa Lisesi Münazara Kulübü öğrencilerini okulumuzun adına düzenlediği bu büyük ve başarılı organizasyon için kutluyoruz.

Mrt

Fatih Kaymakamlığı 12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Töreni  Vefa Lisesi’nde Nejat Ekrem Basmacı Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Mrt

Vefa Lisesi  Anadolu Liseleri arasında ilk IB aday okulu olarak "Türkiye IB Okulları Müdürleri ve Koordinatörleri Mart Ayı Toplantısı" na  ev sahipliği yaptı.Toplantılara  Daire Başkanlarımız Sayın Abdi ERDOĞAN, Sayın İlkay AYDIN  ile Türkiye IB okullarından yaklaşık 80 civarında okul müdürü ve koordinatör katıldı.

Mrt

Vefa Lisesi Felsefe Kulübü, 1 Mart 2018 tarihinde İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünden Prof. Dr. Uğur Ekren´i ağırladı. Okul kütüphanesinde gerçekleşen söyleşide, felsefe nedir, felsefe bize neden gereklidir, hayatın anlamı nedir gibi sorular üzerine fikirler ele alındı. Katılımcılar açısından çok bilgilendirici ve ufuk açıcı geçen bu hoş sohbet için Vefa Lisesi Ailesi ve Vefa Lisesi Felsefe Kulübü adına Prof. Dr. Uğur Ekren´e teşekkür ederiz.   

Şbt

15 Şubat 2018´de, Türkiye´nin ünlü futbol spikerlerinden; aynı zamanda spor yazarı, akademisyen ve spor yorumcusu olan Emre Tilev, Vefa Lisesi 2. Sporfest kapsamında okulumuz öğrenci ve öğretmenleriyle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.