T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - Vefa Lisesi

Haberler

Şbt

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından 29 Ocak - 02 Şubat 2018 tarihinde Antalya´da düzenlenen Yabancı Dil Kampına katıldık. Müdür Yardımcısı Yaşar BAŞGELEN, İngilizce Zümre Başkanı Cengiz YAMAN, hazırlık sınıfı öğrencilerimiz Öykü KARAKUŞ, Elif AYDOĞAN ve Elife Naz KILIÇ okulumuzu temsilen Yabancı Dil Kampında yer aldı. 

Ock

Vefa Lisesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübünün okulumuzda başlattığı yardım kampanyası sonucunda toplanan kıyafetler, Şanlıurfa ili Siverek ilçesi Şirinkuyu İlkokulu´nda öğrenim görmekte olan toplam 100 öğrenciye ulaştı.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübümüz rehber öğretmeni Murat Işık öncülüğünde geçen ay başlatılan kıyafet yardım kampanyası kapsamında, kulüp öğrencilerinin özverili çalışmaları ile kısa sürede hatırı sayılır miktarda kıyafet toplandı. Toplanan kıyafetler geçtiğimiz günlerde kargo ile yeni sahiplerine gönderildi. Bugün (19 Ocak 2018) itibari ile toplanan kıyafetler Şanlıurfa Siverek’teki yeni sahiplerine ulaştı.

 

Bu duyarlı çalışmaları için kulüp rehber öğretmenimiz Murat Işık’ı, kulüp üyesi öğrencilerimizi ve katkıda bulunan herkesi tebrik ediyoruz.

Ock

30 Kasım 2017 tarihinde Haydarpaşa Lisesinde düzenlenen Meridyen Münazara İç Turnuvasına katılan Vefa Lisesi Münazara kulübümüz turnuvada büyük bir başarı elde etti. 60 takım arasında 4 takımımız ilk 16’ya girerek çeyrek finale çıkmaya hak kazandı. Başarılı bir mücadelenin ardından 2 takımımız yarı finale çıktı. Finalde ise Vefa A takımından Esra Tunalı ve Simge Akar rakiplerini yenerek şampiyon oldu.

 

Okulumuza kazandırdıkları şampiyonluğu kutlar başarılarının devamını dileriz.

Ock

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ve Vefa Lisesi arasında, “Sosyal ve Bilimsel İşbirliği Protokolü” 9 Ocak 2018 tarihinde İÜ Rektörlük Makamı’nda imzalandı. Protokol İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Vefa Lisesi Müdürü Abidin Başarslan tarafından imzalandı.Protokol, İstanbul Üniversitesi ile Vefa Lisesi arasında eğitim, bilim, sanat, spor ve kültürel alanlara yönelik iş birliklerini kapsıyor.

 

Ock

Okulumuz Fotoğrafçılık Kulübü 09 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilecek bir atölye çalışması planladı. Ancak öğrencilerimizin yoğun ilgisi üzerine program konferans salonunda bir söyleşiye dönüştü. Anadolu Ajansından Erhan SEVENLER, Elif ÖZTÜRK ve Arif YAMAN´ın katıldığı söyleşi, son derece neşeli ve samimi bir havada gerçekleşti.

Erhan SEVENLER Türkiye´de ve dünyada haber fotoğrafçılığının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgiler verirken, kendi arşivinden çeşitli alanlarda çektiği fotoğrafları da (haber, günlük yaşam, savaş, spor ve portre) öğrencilerimize göstererek o karelerin hikayelerini paylaştı.  

Elif ÖZTÜRK, Türkiye´de kadın fotoğrafçı olmaktan bahsetti ve bu mesleğe ilgi duyan kız öğrencilere asla pes etmemelerini öğütledi.  

Arif YAMAN ise ünlü fotoğrafçıların fotoğrafları ("Steve McCurry-Afgan Kızı" ve "Kevin Carter-Akbaba ve Çocuk") üzerine konuştu. Etkinlik sonunda öğrencilerimizin soruları yanıtlandı ve hatıra fotoğrafı çekildi.

Ock

Okulumuzun güney cephesinde yer alan Şehzade Mehmed Külliyesi Tabhanesi okulumuza tahsis edildi. Halen restorasyonda bulunan Tabhane binası protokol yapılarak 10 yıllığına Vefa Lisesinin kullanımına verildi. Tabhane ceddimiz tarafından misafirhane olarak inşa edilmiş yapılardır. Genellikle bir külliyenin parçası olarak inşa edilir.

Tabhane binası okulumuz tarafından kültür-sanat etkinliklerinde kullanılacaktır. Tabhanenin kullanımı konusunda tüm planlama çalışmaları da tamamlanmıştır. Tabhanede kütüphane, sergi salonu, müzik salonu, proje, satranç, bilişim atölyeleri ve çok amaçlı salon yer alacaktır.  

Tabhanenin okulumuza kazandırlmasında katkıları olan Sayın Valimiz Vasip ŞAHİN´e, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürü Sayın Dr. Adnan ERTEM´e, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın  Ömer Faruk YELKENCİ´ye, Vefa Lisesi Eğitim Vakfı Başkanı Sayın Yusuf Kenan ÖZTİRYAKİ Bey´e teşekkür ederiz.

Ara

Okulumuz, tarihimizin büyük kahramanlarından birine daha "vefa"sını gösterdi. Tarih ve Tabiat Kulübü Danışman Öğretmeni İlknur AYDIN tarafından Medine Müdafii Ömer Fahreddin (TÜRKKAN) Paşa´nın Aşiyan´da bulunan kabrine ziyaret organize edildi. Ziyarete Müdür Yardımcısı Yaşar BAŞGELEN, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Fatih DURMAZ ve öğrencilerimiz katıldı. "Çöl Kaplanı" Fahreddin Paşa´nın kabri başında öğretmen ve öğrencilerimiz minnet duyguları içinde dualar ettiler. Vefa Lisesi olarak bu büyük kahramana rahmet diliyor ve ruhun şad olsun diyoruz. 

Ock

Vefa Lisesi Conversation Club (İngilizce Konuşma Kulübü) öğrencilerimizin düzenlediği VEFA TALKS etkinliğinin birincisi 21 Aralık 2017 Perşembe günü okulumuz öğrencileriyle buluştu. Vefa Lisesi Conversation Club Danışman öğretmenleri Cengiz YAMAN ve Mahmut ÖZLÜ tarafından planlanan program öğrencilerimizin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Ock

Okulumuz 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri Biyoloji dersi proje çalışmalarını  İstanbul Üniversitesi Botanik Ana Bilim Dalı ve Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesinde sürdürüyorlar. Biyoloji Öğretmeni Murat IŞIK´ın danışmanlığını yaptığı çalışmalar büyük bir neşe içinde geçiyor.

Proje çalışmalarını sınıfta teorik alanda yürütmek yerine, Tıbbi Bitkiler Bahçesinde çok sayıda bitki türünü yakından tanıma imkanı bulan öğrencilerimiz, bitki ekim ve yetiştirme teknikleri konusunda da pratik yapma fırsatı buluyorlar. Bu sayede botanik ve ekosistem alanlarında ki farkındalıklarını arttırıyorlar.

Ara

Okulumuz yatılı öğrencilerine moral amaçlı olarak TRT Müzik kanalında yayınlanan "Yüksek Performans" programına konuk olduk. Pansiyon Müdür Yardımcısı Cemile Banu DERGİN KUKUT tarafından organize edilen ziyarete, Rehber Öğretmenimiz Hatice SOYUMERT, İngilizce Öğretmenimiz Seda YAMAN ve Belletmen Öğretmenimiz Yasemin UYSAL nezaretinde 34 yatılı kız öğrencimiz katıldı.  6 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirilen program çekimlerinin konuğu Mehmet ERDEM oldu. Program dönüşünde öğrencilerimize, öğretmenleri tarafından semtimizle özdeşleşen boza ikramı yapıldı.

Ara

Okulumuz, Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesinin düzenlediği, Antalya II. Ulusal Lise Öğrenci Sempozyumuna katıldı. 22 Aralık 2017 tarihinde Antalya Bilim Üniversitesinde gerçekleştirilen ”Değişimin ve Dönüşümün Adresi: İpek Yolu” Sempozyumunda, Vefa Lisesini 10-D sınıfı öğrencilerinden Nursena GÖRPÜZ başarıyla temsil etti. ”Güneş Doğudan Yükseliyor: İpek Yolu (Avrasya Ekonomik Birliği ) Birliği başlıklı sunumunu seçkin bir davetli topluluğunun önünde sunan Nursena GÖRPÜZ, akademik çalışması ile takdir topladı. 

Danışman öğretmenimiz Dilek ŞAHİN ve öğrencimiz Nursena GÖRPÜZ´e teşekkür ederiz.

 

Ara

Okulumuz, Müdür Yardımcısı Cemile Banu DERGİN KUKUT yönetiminde Uludağ Kayak Kampı Gezisi düzenledi. 15-17 Aralık 2017 tarihlerinde düzenlenen geziye 12 öğrencimiz katıldı. Bursa´yı gezen öğrencilerimiz, Uludağ´da kayak yaptılar.

Ara

Okulumuz Tarih ve Tabiat Kulübü öğrencileri, 14 Aralık 2017 Perşembe günü, Danışman Öğretmenleri İlknur Aydın ve Edebiyat Öğretmeni Fatih Durmaz öncülüğünde Ayasofya ve Topkapı Sarayı Müzelerine gezi düzenlediler.

Kas

Vefa Lisesi Medeniyet ve Düşünce  Kulübünün daveti üzerine,  Dr. Savaş Ş. BARKÇİN 23 Kasım 2017 perşembe günü okulumuzda "Biz Kimiz" temalı bir konferans verdi. Tarih, edebiyat ve kültür alanlarından çokca örnekle zenginleştirdiği konferansında kimliğimiz ve kişiliğimiz konusunda ufuk açıcı bir suunum gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz konferansı yoğun bir ilgi ile takip ettiler. Program soru-cevap bölümü ile sona erdi. Katılımlarından dolayı Sayın Dr. Savaş Ş. BARKÇİN´e teşekkür ederiz.

Ara

Okulumuz Girişimcilik Kulübü tarafından kurulan Genç Başarı Şirketi adına öğrencilerimiz MEF Üniversitesini ziyaret ettiler. Danışman öğretmenleri Süleyman TÜRKMENOĞLU ve Mahmut ÖZLÜ başkanlığında öğrencilerimiz MEF Üniversitesi Rektörü Muhammed ŞAHİN ve Eğitim Fakültesi Dekanı Mustafa ÖZCAN´la görüştüler. MEF Üniversitesi Girişimcilik Kulübü ile etkilesimde bulunduk, projelerimizden bahsedip görüşlerini, tavsiyelerini aldık ve desteklerini rica ettik. Öğrencilerimiz adına cok verimli gecen görüşmeler ve misafirperverlikleri için Sayın Rektör Muhammet ŞAHİN´e, Sayın Eğitim Fakültesi Dekanı Mustafa ÖZCAN´a ve Mef Üniversitesi Girisimcilik Kulübü Öğrenci Başkanı Sayın Sinan ODAK´a tesekkür ederiz.