T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - Vefa Lisesi

Haberler

Kas

28 Kasım’da 12. Sınıf öğrencilerimizle üst öğrenim kurumları tanıtımı kapsamında Boğaziçi Üniversitesi’ne tanıtım ve kampüs gezisi düzenlendi. Tanıtım ve kampüs gezisinin öğrencilerin sınav motivasyonuna olumlu katkılar getirmesini ve üniversite seçiminde sağlıklı kararlar vermeleri açısından yararlı olmasını dileriz.

Kas

Biyoloji öğretmenimiz Özgür Kurtaran ve Ulalar Anadolu Lisesi biyoloji öğretmeni işbirliği ile beyin diseksiyonu ile uygulamalı ders anlatımı yapıldı. Vefa Lisesi'nde gerçekleşen uygulamalı biyoloji dersine Ulalar Anadolu Lisesi biyoloji öğretmeni ve öğrenciler zoom aracılığıyla online olarak katılım sağladılar.  Sınıfta öğrencilere memeli bir beyin diseksiyonu yapma fırsatı verilerek teorik bilgilerini pratiğe dökmeleri sağlandı. Öğrenciler uygulamada beyini kesme, farklı bölümlerini tanıma, işlevlerini anlama ve inceleme gibi bir dizi adımla öğrendikleri bilgileri somut bir deneyimle pekiştirmenin tadını çıkardılar. Bu uygulama öğrencilerin ilgisini derse çekme ve odaklanmalarını sağlamada, sinir sistemi ve beyin yapısı konusunda öğrenmeyi kalıcı hale getirmede etkili oldu.

Kas

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm kıymetli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun. 

Kas

21-22 Kasım 2023 tarihlerinde 18. Kariyer Günleri etkinliğimizi gerçekleştireceğiz.

Kas

Vefa Lisesi 4. Reşat Nuri Öykü Yarışması Türk edebiyatının güçlü kalemi Reşat Nuri adına düzenlediğimiz “Cumhuriyet’in 100. Yılına Vefa” konulu öykü yarışmamız, edebiyatımıza yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen İstanbul’daki liselilerimizin öykülerini bekliyor. 

Yarışma şartnamesine ulaşmak için linke tıklayınız.

Kas

Bugün, Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinin öncüsü ve Cumhuriyetimizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının yıl dönümünde;  okulumuzda gerçekleştirdiğimiz programla, Atamızı saygı, sevgi, özlem ve minnetle andık.Emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Kas

Bugün, Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinin öncüsü ve Cumhuriyetimizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının yıl dönümünde, onu saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Eyl

24/09/2023 Pazar günü okulumuzun bahçesinde ''Geleneksel Veli Kahvaltısı'' etkinliği düzenlenmiş olup etkinliğe bu yıl aramıza katılan hazırlık sınıflarının velileri iştirak etmiştir. Program Hazırlık sınıflarından sorumlu Müdür Yardımcısı Sayın Hakan AYDEMİR'in selamlama konuşmaları ile başlamış OKul Müdürü Sayın Ahmet KAVUT'un konuşmaları Mezunlar Derneği Başkanı Sayın Hakkı BALİÇ'in konuşmaları OAB Başkanı Sayın Yusuf Bay'ın konuşmaları ile devam etmiştir. Kahvaltı yemeğinden sonra Okulumuzun Müzik Öğretmeni Sayın Zeynep Begüm TORUNOĞLU ve öğrencilerimizin hazırladığı müzik dinletisi gerçekleşmiştir. Daha sonra sınıflara geçilerek sınıf rehber öğretmenlerimiz ile velilerimiz arasında tanışma toplantısı düzenlenmiştir. Son olarak 1973 mezunumuz Sayın Adnan ÖZERLER; velilerimizi "Tarihi Yarımada" hakkında bilgilendirmiş, önemli bir kaç tarihi mekanı anlatıları ile birlikte gezdirmiştir.Etkinliğin gerçekleştirilmesinde önemli katkılarda bulunan Okul Aile Birliğine Başkanı ve üyelerine, katılım gösteren Mezunlar Derneği Başkanımız Hakkı BALİÇ'e ve 1973 mezunumuz Adnan ÖZERLER'e, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve tüm velilerimize teşekkür ederiz.Hazırlık sınıfı velilerimiz “Vefa Lisesi Ailesine Hoş Geldiniz”

Ağu

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 101. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. 

 

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun.

Tem

 

Vefa Lisesi yeni öğrencilerine kavuştu. Ülkemizi gururlandıracak ve Vefa duygusunu bir ömür boyu sürdürecek en genç Vefalıları tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.Kayıt için aşağıdaki bilgilendirmeleri takip ediniz.

Tem

27 Temmuz- 8 Ağustos 10:00-15:00 saatlerinde okul psikolojik danışmanımız Ayşenur Tekin tarafından PDR servisinde yüzyüze YKS TERCİH DANIŞMANLIĞI hizmeti verilecektir. Randevu almak isteyen öğrencilerimiz aysenurpdr@gmail.com a mail göndererek belirli gün ve saat talep edebilirler.Yüzyüze görüşme icin gelemeyecek öğrencilerle online görüşme planlanacaktır.

Tem

Goethe Enstitüsünün okulumuzun da paydaşı olduğu Pasch projesi kapsamında belirlenen projelerde öğrencilerimiz çeşitli ödüller kazanmıştır.Ödüllerden birisi olan Pasch Yaz kampını kazanan öğrencimiz 2 hafta boyunca almanca eğitimlerine ve 2050 yapay zeka, Çevre ve teknoloji konulu tiyatro atölyelerine katılım göstermektedir.Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Haz

 

Okulumuz felsefe öğretmeni danışmanlığında 6 öğrencimizle birlikte yürütülmekte olan "Project Based Learning"(Proje Tabanlı Öğrenme) projemizde öğrencilerimizin 21.yy becerilerine yönelik farkındalık kazanması, üst düzey bilişsel becerilerinin desteklenmesi, Bilişim teknolojilerini etkin kullanarak eleştirel ve yaratıcı düşünme yetisinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Türkiye-Bulgaristan Ortaklı gerçekleşen Projemizin temel amacı, genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik ederek etik ilkeleri gözeterek gelecekte karşılaşacakları problemlere çözümler üretebilen 21. Yüzyıl becerilerine sahip bireylerin yetişmesini sağlamaktır.

Haz

Okul Ortaklığı Projesi kapsamında Erzincan Ulalar Anadolu Lisesi ile ortak, serbest konulu bir dijital fotoğraf sergisi gerçekleştirdik. Sergi için fotoğraf gönderen okulumuz öğrencilerinden Bilgenur Ulutaş, Defne Bilhan ve Deniz Gök'e ve Ulalar Anadolu Lisesi öğrencilerine katkılarından dolayı teşekkür ederiz.


May

11. sınıf öğrencimiz Yusuf Ziya Ateş Kürek Milli Takım kadrosunda yarışarak Avrupa şampiyonu olmuştur. Öğrencimize; bizi gururlandığı için teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.