T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - Vefa Lisesi

Haberler

Nis

12. Sınıf öğrencilerimizden Yusuf Ziya Ateş; Dümencili 4 Tek Avrupa Şampiyonluğu, Dümencili 4 Tek Dünya üçüncülüğü ve 8 Tek Balkan ikinciliği elde etmiştir. Öğrencimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Nis

12. Sınıf öğrencilerimizden Yusuf Ziya Ateş U23 Erkekler 2 tek Türkiye şampiyonluğu, Büyük Erkekler 2 tek Türkiye şampiyonluğu,U23 4 çifte Türkiye üçüncülüğü ve Büyük Erkekler 8 tek Türkiye ikinciliği elde etmiştir.

Nis

Okulumuz Müzik Kulübü bünyesinde 7 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen Vefa Lisesi 3. Geleneksel Ses Yarışması sonuçları açıklandı. Yarışmamızın birincisi Barış Esen'i, ikincilerimiz Eylül Çengelli & Zeynep Akkoca'yı ve üçüncümüz Muhammed Nurbaki Kendirci'yi tebrik ediyoruz.

Nis

Kütüphane Haftası kapsamında Milli Eğitim Bakanı Danışmanımız Sayın Mahmut Bıyıklı öğrencilerimiz ile söyleşi gerçekleştirdi. İl Müdür Yardımcımız Sayın Özcan Türkoğlu söyleşiye katılım sağladı. Kıymetli vakitlerini ayırdıkları için teşekkür ederiz.

Mrt

Lisemiz 12 Mart İstiklâl Marşı'nın kabul edilmesinin 103. yıldönümü nedeniyle ilçe programını hazırladı. Program, Kaymakamımız Sn. Cafer Sarılı, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Muhammet Fatih Çepni, Okul Müdürümüz Sn. Ahmet KAVUT, ilçe protokolümüz, öğretmen ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşti.

İstiklâl Marşımızın okul koromuz tarafından seslendirilmesinden ardından günün anlam ve önemini belirten protokol konuşmaları gerçekleşti. Mehmet Akif Ersoy'un İstiklâl Marşını yazma sürecini anlatan öğrencilerimizin hazırladığı ve seslendirdiği videoyu konuklarımız izlediler.

Mehmet Akif'in ''Küfe'' adlı şiirinin canlandırılmasının ardından okul koromuz eserlerini icra etti. Ödül töreni ve hatıra fotoğrafı çekimi ardından ''Mehmet Akif'' konulu resim sergisi gezilerek program sona erdi.

Bu anlamlı çalışmada öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve ev sahibi Çapa Fen Lisesi'ne teşekkür ederiz.

 

 

12 Mart 2024. İstiklal Marşı’mızın kabulünün 103. yıldönümü münasebetiyle düzenlemiş olduğumuz Program

1) Açılış

2) Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

3) Okul Müdürü Ahmet KAVUT’un Selamlama Konuşması

4) İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet Fatih ÇEPNİ’nin konuşması

5) Okulumuz Tarih Öğretmeni İlknur AYDIN’ın Günün Anlam ve Önemini Belirten

Konuşması

6) Mehmet Akif’in “Cenk Marşı’’ adlı şiirinin okunması.

7) Doç. Dr. Mehmet Yalçın YILMAZ’ın Konuşması

8) İstiklal Marşı’nın Kabulünü Anlatan Video Gösterimi

9) Mehmet Akif’in “Küfe Şiiri’’nin Canlandırılması

10) Müzik Öğretmeni Zeynep TORUNOĞLU yönetiminde Okul Korosu Eserlerinin İcrası

11) Bülbül Kasidesinin Seslendirilmesi

12) Okulumuz Görsel Sanatlar Öğretmenleri Sultan Yıldırım ve Esra Erdoğan’ın

Öğrencilerinin Hazırlamış olduğu Resim Sergisi

Mrt

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun. Okul Zümre Başkanımız Sayın İlknur Aydın'a ve Okul Müdürümüz Sayın Ahmet Kavut'a günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmalar için teşekkür ederiz. Katkıları için de Okul Aile Birliğine teşekkür ediyoruz.

Mrt

Okul ortaklığı projesindeki ortağımız Ulalar Anadolu Lisesi ile birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün anlam ve önemine yönelik resim sergisi gerçekleştirdik.

Şbt

Okul takımımız 20-21 Şubat düzenlenen 2023-2024 İstanbul Okul Sporları Finalleri’nde, 22 takım arasından namağlup ve 1. olarak “İstanbul Şampiyonu” olmuştur. Bu sonuçla bölge şampiyonasına katılmaya hak kazanmıştır. Okul takımımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Şbt

3.Kartal Anadolu İmamhatip Lisesi Open Münazara Turnuvasında öğrencilerimizden  Emirhan Aksoy en iyi konuşmacı ödülünü , Burak Yalçınkaya şampiyonluk ödülünü aldılar. Zelal İmga ve Emirhan Aksoy finallar öncesi 5 turda en iyi takım seçildiler. 

Ock

İki okulun Felsefe zümresi işbirliği ve Felsefe kulübü ile bulmaca tasarımı yapıldı,

 

Web 2.0 aracı kullanılarak bulmaca oluşturuldu, ortak okul olan Ulalar Anadolu Lisesi'yle bulmaca materyali paylaşıldı. Bulmaca öğrencilerin felseyi öğrenirken öğrenmenin kalıcılığı sağlamasına ve dikkat çekmeye yardımcı olmuştur,  öğrencilerin eğlenerek öğrenme ihtiyaçları da karşılanmıştır.Linkten bulmacaya ulaşabilirsiniz.

Ock

İki okulun Felsefe zümresi işbirliğiyle İnsan hakları haftası ile ilgili iki okulda pano hazırlandı ve panolar karşılıklı şekilde paylaşıldı. Öğrenciler bu etkinliğe aktif olarak katılım gösterdiler. Felsefe öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Ock

Vefa Lisesi Erzincan Ulalar Anadolu Lisesi Okul Ortaklığı Programı kapsamında İngilizce öğretmenimiz Pınar Dağcı Durukan ile anadili İngilizce olan-Native Speaker-Mr.Great , iki okulun öğrencileri ile ortak bir söyleşi gerçekleştirdiler. Paylaşım öncesi her iki okulun öğrencileri Charlie and the ChocolateFactory filmini izleyip hazırlanan sunum üzerinden yorumlarını aktardılar. Hem İngilizce konuşma yeterliğini artıran hem de eleştirel düşünme yeteneğini geliştiren bu aktivite sonucu ortak okullar dil gelişimi için faydalı bir tecrübe edindiler. Katkıları için 9.ve Hazırlık sınıfı öğrencilerimize ve İngilizce öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Ock

Vefa Lisesi Mezunlar Derneği’nin Saygıdeğer Başkanı Hakkı Baliç’i kaybettik. Vefa Camiasının başı sağolsun. Cenaze namazı Fatih Camiinde yarın öğle namazına müteakip kılınacaktır.

Ock

"Dilimizin Zenginlikleri" projesi kapsamında üç kelimeden ve dilimizin önemli eserlerinin kapaklarının paylaşılmasından oluşan pano çalışması yapılmıştır.

Ock

Okul ortaklığı projesi kapsamında Almanca öğretmenimiz Gizem Akçakoca ve ortak okulumuz Almanca öğretmeni Gökçe Üçtepe öncülüğünde öğrencilerimizin Ulalar Anadolu Lisesi öğrencilerine ulaştırılmak üzere yazdıkları Almanca mektup ve hediyeler gönderildi. Bu faaliyetle; mektup aracılığıyla öğrenciler arasında sosyal bağ kurulmasını, öğrencilerin Almanca yazma becerileri ve Almanca dersine yönelik motivasyonlarının artmasını hedefledik.