T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - Vefa Lisesi

Haberler

Ara

Okulumuz Girişimcilik Kulübü öğrencileri 29 Kasım 2017 çarşamba günü Microsoft Türkiye Ofisi tarafından ağırlandı. Danışman öğretmenleri Süleyman TÜRKMENOĞLU ve Mahmut ÖZLÜ başkanlığında geziye katılan öğrencilerimiz, şirket ve çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Şirketin en gençlerinden görevlendirilmiş iki personel, işe başlamadan önceki eğitim hayatları, günlük işler, kodlama, yazılım, bilişim satışı çalışmaları ile ilgili teknik bilgiler, Microsoftun düzenlediği yarışmalar ve yaz okulları hakkında bilgi verdiler, şirketi gezdirdiler. Geçen yıl da okulumuzu zıyaret eden ve öğrencilerimize konferans veren Microsoft Türkiye Ofisinin değerli yöneticilerine ilgilerinden dolayı teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

Kas

24 Kasım Öğretmenler Gününü büyük bir coşkuyla kutladık. Öğrencilerimiz tarafından hazırlanan program Vefa Eğitim Vakfı Başkanı Yusuf Kenan ÖZTİRYAKİ, Vefalılar Derneği Başkanı İsmail Hakkı BALİÇ, okulumuz idareci, öğretmenleri, eski öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizin katılımı gerçekleşti. Programda okulumuz öğretmenlerinden Hakan AKIN, Tacettin YILMAZ, Süleyman TÜRKMENOĞLU, Cengiz YAMAN, Bora KARAMAN müzik performansı sergilediler. Öğrencilerimiz tarafından hazırlanan şiirler, sunum ve videolar neşe içinde bir Öğretmenler Günü kutlamamızı sağladı. Katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Nice 24 Kasımlara...

Kas

TRT Müzik kanalının müzik-gençlik programı Lisede Müzik´te yayınlanmak üzere okulumuzda 23.Kasım.2017 perşembe günü çekimler gerçekleştirdi. Okulumuz müzik korosu öğrencilerinin yanı sıra öğretmenlerimizin de müzik performansı sergiledikleri program 09.Aralık.2017 cumartesi günü saat 12.00´de TRT Müzik kanalında yayınlanacaktır.

Kas

Fatih Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen proje kapsamında Fatih Kaymakamımız Sayın Ahmet ÜMİT her hafta ilçemizde bulunan bir liseyi ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geliyordu. Bu kapsamda Kaymakamımız Sayın Ahmet ÜMİT, 15. Kasım.2017 çarşamba günü okulumuz öğrencileriyle buluştu. Öğrencilere yer yer tarihten ve günümüzden de  örnekler vererek keyifli bir sohbet havasında konferans veren Sayın Kaymakamımız konferansın ardından Vefa Lisesi öğretmenleriyle, öğretmenler odasında bir süre sohbet ettikten sonra okuldan ayrıldı.

Ziyarette İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mucip KINA, Fatih İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri,Okul Müdürü, Öğretmen ve öğrenciler hazır bulundu.

 

Kas

CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelen Fransızca Conseil Europeen pour la Recherche Nucleaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN´in günümüzde 21 tam üyesi ve 2 tam üyelik adayına ilaveten, 1 de ortak üyesi vardır.

Kas

Medeniyet ve Düşünce Kulübünün çalışmaları kapsamında Vefa Lisesine davet edilen Savaş Şafak BARKÇİN 23.11.2017 tarihinde öğrencilerimizle bir araya geliyor.Boğaziçi Üniversitesi  Siyaset Bilimi Bölümü mezunu olan Dr. Barkçin’in  müzik,tarih, şiir, tasavvuf ve edebiyat  başlıca ilgi alanlarıdır.

Kas

Fatih Kaymakamı Ahmet ÜMİT ve İlçe Milli Eğitim Müdüdrü Mücip KINA  Vefa Lisesine 15.11.2017 tarihinde gerçekleştirdikleri ziyarette okul yöneticileri,öğretmenler ve öğrencilerle bir araya geldiler,okulda yürütülen özel program,ulusal ve uluslararası projeler ile güncel eğitim konuları üzerinde bilgi alış verişinde bulundular.

Kas

Okulumuz Tarih ve Tabiat Kulübü öğrencileri, Danışman Öğretmenleri İlknur AYDIN rehberliğinde 3 Kasım 2017 cuma günü Edirnekapı ve Balat semtlerinin tarihi alanlarına gezi düzenledi. Mihrimah Sultan camii iler başlayan gezi Kariye Müzesi, Heraklius Surları, Tekfur Sarayı ile devam etti. Balat semtine geçilerek Fener Rum Patrikhanesi görüldükten sonra Yavuz Sultan Selim Camii ve muhteşem Haliç manzarası ile gün tamamlandı.

Kas

Uluslararası Genç Edebiyatçılar Buluşması kapsamında okulumuza davetli edebiyatçılar 1 Kasım 2017 çarşamba günü konferans salonumuzda bir söyleşi gerçekleştirdiler. Öykü yazarı Mahmut Sami YILDIZ, Şair Rıdvan Kadir YEŞİL ve Makedonya´dan Romancı Fosina PARMAKOVSKA öğrencilerimizle buluştular. Kendi edebiyat serüvenlerini anlatan edebiyatçılar, öğrencilerimizin yazarlık üzerine sorularını cevapladılar. Sayın Mahmut Sami YILDIZ, Rıdvan Kadir YEŞİL ve Fosina PARMAKOVSKA´ya değerli katkılarından dolayı teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Kas

 Vefa Lisesinde IB Projesi otorizasyon süreci çalışmaları hızla devam etmektedir.Süreç çalışmaları kapsamında,Hollanda Den Haag´da ( Lahey ) 26-28 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenen IB Global Konferansında Okul Müdürü Abidin BAŞARSLAN ve IB Koordinatörü İngilizce Öğretmeni Evrim GÜLEÇ AKOVA  Vefa Lisesini temsilen planlanan oturumlara katıldılar.

Ekm

İstanbul Valiliği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Vefa Lisesi öğrencileri Beden Eğitimi Öğretmenleri Özlem ÖZBAY ve Baki DUYUCU yönetiminde yerlerini aldılar. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yılı törenleri büyük bir coşkuyla kutlandı. Cumhuriyeti bizlere emanet eden Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun...

Ekm

İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İrfan ŞİMŞEK 18.Ekim.2017 günü okulumuz öğretmenlerine proje tabanlı eğitim konusunda  bir seminer verdi. Proje hazırlama teknikleri, proje hazırlama aşamasında üniversite işbirlikleri, AB projeleri ve dikkat edilecek hususlar konularında öğretmenlerimizi bilgilendirdi. Sayın Yrd. Doç. Dr. İrfan ŞİMŞEK´e katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Ekm

Okulun hazırlık sınıflarına kayıt yaptıran öğrencilerin velileri ile her yıl geleneksel olarak düzenlenen hazırlık velileri tanışma ve kaynaşma kahvaltısının bir yenisi 22.10.2017 tarihinde okulda gerçekleştirildi.Okul yönetimi,okul aile birliği üyeleri, öğretmenler,veliler ve öğrenciler kahvaltıda bir araya gelerek tanışma ve eğitim öğretim faaliyetleri konusunda istişarelerde bulundular.

Ekm

Vefa Lisesi Okul Aile Birliğinin yeni yönetim  kurulu 22.10.2017 tarihinde Konferans salonunda yapılan genel kurul toplantısında beilirlendi.Toplantıda birliğin faaliyet raporu ve denetleme raporu okunarak  müzakere ve ibra edildi.Birliğin organlarına seçim yapıldı.Toplantıya  geniş katılım gerçekleşti.Yeni yönetim kuruluna çalışmalarında başarılar temenni ediyoruz.

Ekm

Vefa Lisesinin hazırlık sınıflarına kayıt yaptıran öğrenciler için  her yıl geleneksel olarak düzenlediği Rozet Takma töreni 20.10.2017 tarihinde rekor bir katılımla icra edildi.Öğrencilerimize Vefa Lisesindeki eğitim öğretim yaşamlarında başarılar diliyoruz.